EDUKACIJA: Šatordžija predstavio nove izmjene pravila

Izmjene pojedinih pravila rukometne igre, koje je kreirala Evropska rukometna federacija, stupile su na snagu 1. jula ove godine.

Riječ je o četiri izmjene koje bi trebalo da doprinesu dodatnoj popularizaciji i poveća atraktivnost rukometa.

Najviše pažnje vjerovatno će izazvati odluka da, umjesto šest, od naredne sezone budu dozvoljena maksimalno četiri dodavanja od trenutka kada sudije podignu ruku za najavu pasivanog napada.

Druga izmjena odnosi se na izvođenje lopte sa centra nakon primljenog gola. Naime, novom izmjenom izvodjenja dovoljno je samo da igrač bude min jednom nogom i loptom unutar kruga, a ne kao do sad da izvođač sa jednom nogom mora stajati na poprečnoj liniji sredine terena.

Treca izmjena se odnosi na pogodak golmana u glavu koja u situaciji jasne ,ciste igre bez prekrsaja sankcionise sa progresivnom kaznom od dva minuta.

Četvrta promjena tiče se same lopte – IHF će predstaviti nove lopte kojima se može igrati sa i bez ljepila, odnosno „maze“. One će biti drugačijih struktura, a lopte kojima će se igrati bez korišćenja ljepila biće manjeg obima i manje gramaže.

S tim u vezi, RK Borac m:tel i ŽRK Borac organizovali su proteklih dana predavanja o izmjenama pravila, koje je održao jedan od najpoznatijih domaćih sudijskih eksperata Boris Šatordžija, kako bi što spremnije i bez dodatnih nejasnoća dočekali start nove sezone.

Naravno, ovo je samo jedna u nizu aktivnosti koje sprovode naši klubovi, kako bi i izvan terena dodatno edukovali svoje igrače.

Podijeli